JOTA – JOTI 2017

• This event has passed.

Jamboree On The Air – Jamboree On The Internet (JOTA-JOTI) is an event that enables Scouts (and Guides) from all over the world to meet, even though they might not be in the same geographical location. JOTA-JOTI uses Amateur Radio and the Internet. JOTA-JOTI is the largest Scouting event in the world. In 2015 over 1 million Scouts participated across over 150 countries. The first JOTA took place in 1958 and the first JOTI in 1997.

Tko može sudjelovati?

Na JOTI-u mogu sudjelovati svi izviđači od 9-99 godina starosti, s bilo koje lokacije u Svijetu.

Kako se spojiti?

Plug In The World!Spajati se možete na dva načina:

• iz jedne od računalnih radionica gdje organiziramo druženje tijekom cijelog JOTI vikenda, ili…
  • ako niste druželjubivi – tada od kuće

Mi preporučamo prvu varijantu. Jer, poučeni iskustvom iz prijašnjih godina, u radionicama se organiziraju prave male zabave za sudionike, mame peku kolače, sestre plaću, susjedi jecaju (?)… A i što nas je više, to nam je bolje.

Varijanta 1: računalne radionice

Prilika da udruge organiziraju nekoliko računala spoje u mrežu i sa članovima sudjeluju u najvećem okupljanju izviđača putem interneta.

PRIJAVI svoje sudjelovanje
na JOTI 2017!!!

Nakon JOTI radimo izvještaj za WOSM, prijavite svoju udrugu da ste sudjelovali na u prijavi navedite koliko članova je sudjelovalo po kategorijama JOTI.

Radionice će raditi kroz cijelo vrijeme JOTI-ja osim ako nije drugačije naznačeno. Najbolje da se dogovorite s voditeljem radionice o svom dolasku.

• Rijeka

Varijanta 2: Spajanje od kuće

Kućni tip izviđača (Scoutus nondrustvus domesticus, lat.) može sudjelovati na JOTI putem IRC mreže ScoutLink koju su stvorili izviđači za izviđače i koju održavaju izviđači. U svijetu postoji nekoliko servera na koje se možete spojiti na dva načina:

• Iz vašeg browsera sa ScoutLinkovim JavaChat apletom OVDJE, to je jednostavnija varijanta, ali nudi manje opcija… ili,
  • uz pomoć IRC programa što je puno bolja varijanta, no treba ga instalirati i podesiti. Upute o instalaciji možete pronaći OVDJE.

Ovdje donosimo popis ScoutLink servera na koje se možete spojiti.

Nakon spajanja na server možete se uključiti na kanal #croatian – službeni kanal hrvatskih izviđača.

No, možete sudjelovati u raspravama i na drugim kanalima, ali pripazite – na nekima je strogo određeno kojim jezikom se govori.

Popis JOTI servera (nama zanimljivi):

Server Lokacija
chat.scoutlink.net Slučajni Scoutlink Server u Svijetu – odabirom ovog servera spajate se na slučajni server u Svijetu
chat.eu.scoutlink.net
Slučajni Scoutlink Server u Europi – odabirom ovog servera spajate se na slučajni server u Europi

UPOZORENJE!

Molimo vas dobro proučite pravila IRCanja na www.jotajoti.info (pod menijem “What is JOTA-JOTI / JOTI), jer zbog jednog člana koji se loše ponaša mogu zabraniti pristup svima iz Hrvatske.

I ono najvažnije – izviđačka pravila vrijede i na Internetu!