Kako osnovati izviđačku udrugu
Prije osnivačke skupštine udruge
1. Utvrditi mjesto djelovanja i ime udruge
Okupiti zainteresirane odrasle, fomirati inicijativni odbor i dogovoriti detalje: ime udruge, sjedište, znak, kada (vrijeme i mjesto) će biti osnivačka skupština, plan rada i sl. Što se naziva udruge tiče, moguće su razne opcije npr. “odred izviđača”, “udruga izviđača“, “skautski klub”, “udruga skauta”…
2. Napisati statut udruge (primjer – Špranca statuta za udruge SIHa)
Naravno, može se nešto i izmijeniti po potrebi, a ako trebate, javite se za konzultacije.
3. Prikupiti preslike osobnih iskaznica ili putovnica osnivača, likvidatora i osoba ovlaštenih za zastupanje (uoči ili na osnivačkoj skupštini)
4. Prikupiti suglasnost zakonskog zastupnika odnosno skrbnika za osnivače koji su maloljetne osobe s navršenih 14 godina života te punoljetne osobe lišene poslovne sposobnosti u dijelu sklapanja pravnih poslova (uoči ili na osnivačkoj skupštini)
Na osnivačkoj skupštini udruge
Na osnivačkoj skupštini potrebno je:
- odrediti osobe koje će voditi sjednicu i zapisničara,
- utvrditi vrijeme početka održavanja sjednice skupštine,
- utvrditi nazočne osnivače udruge,
- donijeti odluku o osnivanju udruge (nakon predstavljanja svrhe osnivanja i rasprave),
- donijeti odluku o usvajanju statuta udruge (nakon predstavljanja prijedloga statuta i rasprave),
- ako su statutom predviđena tijela upravljanja obavlja se izbor predstavnika u tijela upravljanja udrugom (nakon provedenog kandidacijskog postupka),
- imenovanje (ili izbor) osobe/a ovlaštene/ih za zastupanje (izaberati vodstvo – upravu i zakonske zastupnike. To je svakako predsjednik/ca, a obično se izabere i zamjenik, tajnik, blagajnik i ekonom, te eventualno još neki članovi uprave. Najbolje je da uprava ima 3-5 članova. U pravilu je zakonski zastupnik predsjednik/ca, ali može biti i više njih).
- imenovanje (ili izbor) likvidatora (ako je statutom predviđeno da ga bira skupština),
- donošenje odluke o pokretanju postupka za upis u Registar udruga,
- donošenje odluke o planu rada (ne treba biti kompliciran, dovoljno je samo jednostavno: npr. rujan – formiranje udruge, rujan – listopad – edukacija voditelja, listopad- promocija i prijem novih članova, početak rada itd. Detalje ćete razrađivati kasnije)
- utvrditi vrijeme završetka sjednice skupštine.
5. Ovjeriti vlastoručnim potpisom osobe ovlaštene za zastupanje udruge statut i zapisnik o radu osnivačke skupštine (Primjer – Zapisnik sa sjednice osnivačke skupštine).
6. Ispuniti i ovjeriti vlastoručnim potpisom osobe ovlaštene za zastupanje obrazac 1 Zahtjev za upis u Registar udruga Republike Hrvatske (primjer).
7. Ispuniti obrazac 2 Popis osnivača i osoba ovlaštenih za zastupanje udruge/likvidatora (u obrascima je obvezan OIB i vlastoručan potpis svih navedenih) (primjer).
Nakon osnivačke skupštine udruge
8. Podnijeti uredu državne uprave u županiji, odnosno gradskom uredu Grada Zagreba nadležnom za poslove opće uprave prema sjedištu udruge zahtjev za upis u Registar udruga sa svim obveznim prilozima. Zahtjev podnosi osoba ovlaštena za zastupanje. Uz zahtjev potrebno je za plaćanje upravne pristojbe priložiti državne biljege u vrijednosti od 70,00 kuna.
9. Ne čekajući na njihovo rješenje, pošaljete u ured Saveza (sih@sih.hr) zapisnik s osnivačke skupštine, Statut udruge i odluku o pristupanju u Savez. Kako bi postali član Saveza izviđača Hrvatske, dostavite nam poštom kopiju rješenja o upisu u Registar (kad ga dobijete), kopiju ovjerenog statuta udruge (kad ga dobijete) i ovjerenu odluku o pristupanju udruge SIH-u. Prvu godinu udruga je pridruženi član Saveza, a od iduće godine redovni član ako ispunjava uvjete (jedna višednevna aktivnost u 2 godine i 10 članova u dobi od 10 do 18 godina).
10. Ukoliko ispunjava uvjete za članstvo u SIH-u, udruga dobija svoje korisničko ime i lozinku s kojom se prijavljuje i ispunjava online registraciju. Po završetku registracije, dobiva razrez članarine. Članarina po članu iznosi 80 kn.
11. Čim se registrirate u SIH-u, poslat ćemo vam obrazac za zahtjev za dobivanje korisničkog računa na IPI web stranicama. Tu ćete samo navesti osobe za koje želite da imaju pristup i odmah ćete dobiti korisnička imena i lozinke. Na tim web stranicama dostupan je cijeli program koji je pisan tako da bude i priručnik za voditelje. Sve što vam ne bude jasno ili budete imali dodatnih pitanja, slobodno mi se možete javiti, a možete pitati i tamo na forumu, tako da odgovor koristi i drugima.
Nakon upisa u Registar udruga
12. Po dobivanju rješenja o upisu u Registar udruga (u roku od 30 dana od dana predaje urednog zahtjeva), ovjerenog primjerka statuta i osobnog identifikacijskog broja (OIB-a) udruge pristupa se izradi pečata. Za izradu pečata potrebna je:
- preslika rješenja o upisu u Registar udruga i
- preslika stranice statuta gdje stoji opis izgleda pečata.
13. Po izradi pečata potrebno je Državnom zavodu za statistiku poslati zahtjev za upis u Registar poslovnih subjekata ( poveznica na upute ) zbog određivanja matičnog broja i razvrstavanja prema Nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti. Zahtjev se mora poslati u roku od 15 dana od primitka rješenja o upisu u Registar (tiskanica RPS-1) na adresu: Državni zavod za statistiku, Registar poslovnih subjekata, Branimirova 19, 10000 Zagreb uz priloge:
- kopija rješenja o upisu u Registar i
- kopija uplate pristojbe u iznosu 55,00 kuna (Naziv primatelja: Državni proračun RH / IBAN HR1210010051863000160 / Model: 64 / Poziv na broj: 7129-6099-3 / Iznos: 55,00 / Opis plaćanja: Upis u Registar poslovnih subjekata).
14. Po dobivanju Obavijesti o razvrstavanju poslovnog subjekta odnosno matičnog broja udruge od Državnog zavoda za statistiku moguće je otvoriti poslovni račun (žiro račun) u poslovnoj banci prema vlastitom izboru.
15. Po otvaranju žiro računa udruga je dužna Ministarstvu financija dostaviti ispunjen i ovjeren obrazac za upis u Registar neprofitnih organizacija (RNO-P). Obrazac RNO-P dostupan je na internetskoj stranici Ministarstva financija.
16. Prema Zakonu o financijskom poslovanju i računovodstvu neprofitnih organizacija (Narodne novine, br. 121/14) sve novoosnovane udruge bez obzira na visinu prihoda dužne su voditi dvojno knjigovodstvo najmanje prve 3 godine djelovanja. Stoga je potrebno odabrati računovodstveni servis ili osobu koja će obavljati/voditi računovodstvene usluge/poslove za udrugu odnosno u udruzi. Sve udruge, bez obzira vode li dvojno ili jednostavno knjigovodstvo dužne su sukladno Zakonu o financijskom poslovanju i računovodstvu neprofitnih organizacija predavati financijska izvješća FINA-i.
Vodič za osnivanje udruge i usklađivanje s novim propisima
Ured za udreuge Vlade Republike Hrvatske pripremio je 2015. godine “Vodič za osnivanje udruge i usklađivanje s novim propisima“.
Priručnik je prepun savjeta, smjernica i iskustva pri osnivanju udurge, te Vas vodi kroz korake koje je potrebno poduzeti u postupku osnivanja i registracije udruge.
Također u priručniku možete naći i primjere dokumneta potrebnih pri osnivanju udruge, upute za izradu statuta udruge.
Upis u Registar udruga Republike Hrvatske
- Zahtjev za upis u Registar udruga Republike Hrvatske (Word obrazac)
- Popis osnivača i osoba ovlaštenih za zastupanje udruge / likvidatora (Word obrazac)
- Zahtjev za upis promjena u Registar udurga Republike Hrvatske (Word obrazac)