O Savezu

/O Savezu
O Savezu 2015-11-03T17:06:08+00:00

Savez izviđača Hrvatske je nacionalna izviđačka organizacija i najveća organizacija za djecu i mlade u Hrvatskoj. Savez je osnovan 1952. godine te ima 60 godina iskustva u radu s djecom i mladima, a ujedno je i baštinik 100-godišnje tradicije skautskog pokreta u Hrvatskoj.

CILJ DJELOVANJA

Cilj djelovanja Saveza izviđača Hrvatske je okupljanje i pomaganje djelatnosti udruga, glede razvoja punih tjelesnih, umnih, duhovnih, društvenih i osjećajnih potencijala mladih ljudi, u skladu sa svrhom djelovanja Izviđačkog pokreta.

CIVILNO DRUŠTVO

Savez izviđača Hrvatske aktivno sudjeluje u savjetodavnim tijelima Vlade Republike Hrvatske:

Savjet za mlade:

• Mirela Varović (2004.-2008.)
  • Bojan Smode (2008.-2012, 2013.- 2015) član
  • Boris Krajinović (2013.- 2015) zamjenik člana
  • Borisa Vujnovića (2015.- ) član
  • Dora Šimunović (2015.- ) zamjenica člana

Savjet za razvoj civilnog društva:

• Lidija Pozaić-Frketić, Siniša Ivanković (2009.-2013.)
  • Gorana Kukić, Tea Jelković (2013.- )

Nacionalni odbor za razvoj volonterstva:

• Bojan Smode (2010.-2011., 2012.-2014.)
  • Nenad Andrašek (2014.- )

Savez izviđača Hrvatske član je krovnih organizacija za djecu i mlade u Hrvatskoj: Koordinacija udruga za djecu i Mreža mladih Hrvatske.

MEĐUNARODNA SURADNJA

Savez izviđača Hrvatske član je Svjetske organizacije skautskog pokreta (World Organization of Scout Movement), jedna od najpoznatijih i najbrojnijih međunarodnih organizacija, s konzultativnim statusom u Ekonomsko-socijalnom vijeću Ujedinjenih naroda te u partnerstvu s mnogim agencijama (UNICEF, UNESCO, UNDP…). Unutar Europske regije Svjetske organizacije skautskog pokreta razvijeni su kontakti s Europskom komisijom, Europskim parlamentom i Vijećem Europe, ali i mnogim međunarodnim udrugama, kao što je Europski forum mladih.

SURADNJA I PARTNERSTVA

U posljednjih nekoliko godina surađivali smo sa slijedećim institucijama:

• Ministarstvo obrane RH – projekt SIH-a “Šumska škola”
  • Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa – projekt “Razvoj Hrvatskog kvalifikacijskog okvira”
  • Državna uprava za zaštitu i spašavanje – zajednički projekt “Protupožarni kampovi”
  • Državna geodetska uprava – projekt DGU “Revizija trigonometrijskih točaka”
  • Hrvatske šume d.o.o – projekt SIH-a “Šumska škola”
  • Zaklada “Ana Rukavina” – projekt Zborovanje SIH-a, darivanje koštane srži
  • Lokalne zajednice: Općina Bistra, Grad Pakrac, Grad Križevci, Općina Vojnić, Karlovačka županija, Grad Slunj