Drugi dio Erasmus+ projekta Efficient Crisis Response and Communication in Youth Organisations održan je u Taborniškom centru Bohinj u Sloveniji od 26. do 31. listopada.
Trideset sudionika iz Zveze tabornikov Slovenije, Saveza izviđača Srbije i Saveza izviđača Hrvatske imali su priliku obnoviti znanja stečena na prvom susretu u Postojni u travnju, ali i razviti neke druge komunikacijske vještine, kroz brojne vježbe i simulacije kriznih situacija.
Isto su tako imali priliku nastaviti s razradom smjernica za komunikaciju u slučaju kriznih situacija po državama, a u skladu s postojećim normativnim aktima pojedinih Saveza te zakonskom legislativom. Počeli su i s pripremom radionica koje će po povratku održati na savjetovanjima ili seminarima za odrasle članove svojih organizacija, a vježbali su i jedni pred drugima svoje prezentacijske vještine.
Seminar je završen radionicom na temu psihosocijalne podrške raznim dionicima u kriznim situacijama. Osim važnosti podrške za roditelje i djecu koji su na bilo koji način uključeni u krizu, cilj je bio osvijestiti kod sudionika i važnost brige o mentalnom zdravlju samih voditelja u takvim situacijama.
U ispunjenom rasporedu, našlo se malo vremena i za uživanje u prirodnim ljepotama Bohinja. Šetajući poučnom Zlatorogovom vilinskom stazom imali su priliku razmijeniti iskustva, ideje, ali i sve što im se dogodilo od posljednjeg susreta. Dodatan team building bio je i odlazak na Vogel. Nakon predivne panoramske vožnje žičarom do skijališta Vogel, te šetnje planinarskom stazom, imali su priliku uživati u zadivljujućem pogledu na Julijske Alpe.
Ugodna su bila i večernja druženja uz gitaru i pjesmu, oko logorske vatre. A zadnju su večer svi sudionici imali priliku postati pizza majstori te su sami slagali i pekli pizze u prijenosnoj krušnoj peći.
U izvrsnoj atmosferi šest je zajedničkih dana proletjelo velikom brzinom, baš kao i u Postojni. Zajednički je zaključak posljednjih timskih evaluacija bio kako kroz ovaj projekt nisu samo obogatili svoja znanja o temi kriznih komunikacija, već i naučili mnogo toga jedni od drugih, te o samima sebi.
Dirljiv je bio oproštaj zadnji dan, a sudionici su se rastali uz obećanje kako ovo nije posljednji zajednički susret i druženje.
Šest je naših odraslih članica bilo dio drugog dijela projekta. Nikolina Franček (OI „Plavi pingvin“, Zagreb), Iva Knežević (OIP „Jadran“, Split), Lucija Sever (OI „Sljeme“, Zagreb) i Ramona Zglavnik (US „Sveti Juraj“, Bjelovar) bile su sudionice, dok su Matea Jakolić (28. SDI „Dubrava“, Zagreb) te Helen-Marie Kerovec (OI „Okić“, Rakov Potok) bile tamo u ulozi mentorica i facilitatora na radionicama te vježbama.
Projekt je financirala Europska unija u sklopu Erasmus+ programa.
Više fotografija možete pronaći u albumu na našem Flickr profilu.