Crošnjica – šumica posađena na maloj površini koju čine autohtone i udomaćene biljne vrste.

Savez izviđača Hrvatske i kreativna agencija HEARTH, inicijatori su najnovijeg hrvatskog zelenog projekta CROŠNJICA.

Predstavljanje projekta i sadnja prve Crošnjice održana je u četvrtak, 22. svibnja, na Međunarodni dan biološke raznolikosti, u Općini Kamanje.

Na sadnji su, uz volontere Saveza izviđača Hrvatske i agencije HEARTH, sudjelovali učenici i nastavnici Područne osnovne škole Kamanje, djeca i odgojitelji iz dječjeg vrtića Kamanje, predstavnici Općine Kamanje, volonteri glavnog pokrovitelja projekta Generali osiguranje i drugi zainteresirani građani.

Na akciji j sudjelovalo više od 100 volontera koji su posadili više od 250 raznih sadnica stabala, grmlja i prizemnog rašća koje se sastoji od čak 40 različitih biljnih vrsti.

Iz tog razloga, upravo je Međunarodni dan biološke raznolikosti odabran za sadnju prve ovakve Crošnjice u Hrvatskoj. Crošnjica u Kamanju ciljano se sadi s velikom količinom heliofita te će biti medonosna kako bi pomogla pčelama koje su ključne za zdravlje mnogih ekosustava.

ŠTO JE CROŠNJICA?

Crošnjica je šumica posađena na maloj površini koju čine autohtone i udomaćene biljne vrste. Ovu šumicu čini više skupina bilja – stabla, grmovi i prizemno rašće.

Nastala je prema Miyawaki metodi (po poznatom japanskom botaničaru, dr. Akira Miyawaki) u kojoj se započinje sadnjom svih slojeva šume istovremeno, a sadi se gusto – dvije do tri biljne vrste na kvadratnom metru, na području od svega nekoliko desetaka do par stotina kvadratnih metara. Ovakva metoda podrazumijeva i neizostavnu obradu tla na lokaciji sadnje i to prvenstveno kroz meliorativne zahvate (podrivanje, navoz organskog gnojiva, oranje, frezanje).

Sadnja Miyawaki metodom donosi više pogodnosti te su ovakve šumice jednostavne za sadnju, samoodržive su i zahtijevaju vrlo malo održavanja. Visoka bioraznolikost biljnih vrsta znači da će drveće biti otpornije, a veća otpornost dovodi do boljeg zdravlja biljnih vrsta što osigurava veći utjecaj u ekosustavu poput regulacije temperature i smanjenja onečišćenja zraka.

MEDENA CROŠNJICA „KAMANJE“

Medena Crošnjica „Kamanje“ prva je Crošnjica koja će biti posađena u Hrvatskoj. Sastoji se od 38 stabala (24 različite vrste), 53 grma (12 različitih vrsti) te 160 trajnica i pokrivača tla (4 različite vrste) koji će biti posađeni u gusto na svega 180 m2 pa tako kamanjsku Crošnjicu ukupno čini čak 250 različitih sadnica i 40 različitih biljnih vrsti.

Crošnjica u Kamanju ciljano je medonosna kako bi pomogla pčelama koje su ključne za zdravlje mnogih ekosustava.

Tako se na rubni dio medene Crošnjice sade heliofiti (biljke koje za rast i razvoj trebaju mnogo svjetlosti), kao npr. divlja jabuka, divlja trešnja, sremza, oskoruša, brekinja, mukinja, pitomi kesten i slične lokalne autohtone vrste.

One obično imaju cvijet, a kasnije i plod, koji je privlačan životinjama. Samim time Crošnjica je u proljeće vrlo dekorativna i mirisna, a ujedno i vrlo korisna pčelama, ostalim kukcima i pticama. Crošnjica u Kamanju služit će i kao svojevrsne učionica u prirodi za učenike osnovne škole, ali i sve druge zainteresirane.

Djeca i mladi učit će kroz Crošnjicu o mnogim biljnim vrstama koje ju čine, a kako se šumica razvija tako će se na malom uzorku moći simulirati proces koji u prirodi traje značajno duži period vremena.

KAKO BRZO RASTE CROŠNJICA?

Zahvaljujući utjecaju čovjeka, konkretno obradi tla, pozitivnom utjecaju na mehanička i hranidbena svojstva tla te njezi biljaka u ranoj fazi razvoja, ovakve šumice mogu izrazito iskoristiti svoj potencijal rasta te postići puno veći debljinski i visinski prirast u odnosu na nenjegovane biljke.

Tako već u nekoliko vegetacijskih sezona uzgojena stabla počinju dobivati formu odraslih stabala te se već par godina nakon sadnje može prošetati pravom šumicom.

Projekt CROŠNJICA je osmišljen u suradnji sa stručnjacima šumarske i agronomske struke koji su aktivno uključeni u sve dijelove provedbe projekta.

Veselimo se budućim aktivnostima našeg novog projekta – Crošnjica! 💚

Uz izviđački pozdrav – BUDI PRIPRAVAN!